...

Acts of honor

Честване на делото на Снежана Янева - виден деятел на българската култура и книжовност

There is no translation available.

Регионална библиотека ‚Христо Смирненски“ в град Хасково чества делото на Снежана Янева, председател на Българската библиотечно-информационна асоциация (ББИА) и настоятелството на фондация „Глобални библиотеки България“ на нейния рожден ден 8-ми март. 

Преди пет години един от най-значимите ръководители на българското библиотечно дело, Снежана Янева, родом от Димитровград, извървя земния си път, но нейното дело продължава да вдъхновява, да учи и да обединява усилията на библиотекари и български книжовници за демократизиране и модернизиране на библиотеките, за издигане на престижа им у нас и по света.

На тържеството бяха отправени поздравителни адреси от Мария Габриел, Зам. министър председател и Министър на външните работи, от Амелия Гешева и Виктор Стянов, зам. министъри на културата на България, от Тонка Койчева, бивш директор на РБ Хасково,  с които Снежана Янева е работила. В програмата на честването беше включен кратък филм за живота и делото на Снежана Янева и спомени на колеги, съратници и приятели.

Снежана Янева остана в сърцата на много хора като общественик работил в полза на България изцяло на обществени начала. Тя познаваше библиотекарите и в най-малките читалищни библиотеки и беше в постоянен диалог с колегите си за решаване на проблемите им, оборудване с компютри и достъп на млади и стари до Интернет в библиотеките още през първото десетилетие на века. Те я наричат „апостол на библиотечното дело“ и „бяла лястовица“ за иновативното и мислене и дейност, за скромността и добротата и, заради високия професионализъм и етика, заради приноса за българската книжовност повече от 30 години.

От 8 март 2023 година до сега пътуваща изложба за нейното дело  „Традиции, иновации, лидерство с ум и сърце“ изработена от РБ Велико Търново  беше показана в цялата страната и получи топъл прием от българската общественост. Изложбата  разказва за многбройните инициативи на Снежана Янева, които днес са неотделима част от българската култура. 

Фондацията на нейно име обяви наградите за библиотеки, достойни продължители на  делото на Снежана Янева, които присъжда на 8-ми март. Тази година това са Регионалните библиотеки в Ловеч и Пазарджик.

 

IMG 0181 scaled 2IMG 0182 scaled

IMG 0183 scaledIMG 0184 scaledIMG 0185 scaledIMG 0186 scaled e1709907081922IMG 0188 scaledIMG 0189 scaled

IMG 0191 scaledIMG 0194 scaledIMG 0195 scaledIMG 0196 scaledIMG 0197 scaledIMG 0201 scaledIMG 0204 scaledIMG 0207 scaledIMG 0208 scaledIMG 0210 scaledIMG 0212 scaledIMG 0215 scaledIMG 0218 scaled

Онлайн Академичен час, посветен на библиотечния лидер Снежана Янева

There is no translation available.

Университет по библиотечни и и информаационни

25 февруари 2024 г., неделя, от 11.00-12.10 ч.

Аудитория: студенти, втори семестър в магистърската програма "Библиотечно-информационен и културен мениджмънт", дистанционна форма на обучение, катедра „Библиотечни науки“

Преподавател: проф. дн Таня Тодорова

Гост-лектори: проф. Емилия Янева – сестра на Снежана Янева и Председател на Фондация „Снежана В. Янева“ , г-жа Спаска Тарандова – изпълнителен директор на Фондация „Глобални библиотеки - България“.

Онлайн академичният час по дисциплината „Библиотечни асоциации“, посветен на библиотечния лидер Снежана Янева започна с представяне на видеофилма „70-годишнина от рождението на Снежана Янева“, достъпен от следния адрес: https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=XBjFNX7rwhc.

Г-жа Спаска Тарандова изнесе информативна презентация на тема „Снежана Янева - лидерство за библиотеките", а г-жа Емилия Янева сподели вълнуващи спомени. Проф. Тодорова покани студентите да участват в разговор с гостите и интересни въпроси и отговори изпълниха последния половин час от срещата. Г-жа Тарандова запозна колегите с актуалните проекти и инициативи на Фондация „Глобални библиотеки – България“ и с възможности за тяхно участие. Студентите устно и писмено изразиха своите впечатления и чувства на благодарност от обогатяващото ги събитие.

ФОТОДОКУМЕНТАЦИЯ

 

zoom sneja 1

zoom sneja 4zoom sneja 5zoom sneja 6zoom sneja 7zoom snjea 3zoom zneja 2

Книжен център „Гринуич“ получи награда „Снежана Янева“ на Фондация „Глобални библиотеки – България“

There is no translation available.

Отличието беше присъдено за националната инициатива „Стара хартия за нова книга“

На 13 ноември 2023 г. в Регионален център за съвременни изкуства „Топлоцентрала“, гр. София на тържествена церемония бяха връчени VII-те годишни награди на Фондация „Глобални библиотеки – България“. Сред отличените беше Книжен център „Гринуич“, който получи награда в категория спомоществовател на името на Снежана Янева – виден ръководител на библиотечното дело в България, един от основателите на „Глобални библиотеки –България“ и дългогодишен председател на Настоятелството на фондацията.

Наградата за спомоществовател се връчва за дарителска дейност в подкрепа на кампания, проект или инициатива, осъществявана от Фондацията в изпълнение на мисията ѝ да подпомага приобщаването на българските граждани към информационното общество чрез обществените библиотеки в страната. За 2023 г. това отличие беше присъдено на Книжен център „Гринуич“ за националната инициатива „Стара хартия за нова книга“.

Началото на „Стара хартия за нова книга“ е поставено през 2013 г. в София. Целта на организаторите от „ЕКОПАК България“ и Книжен център „Гринуич“ е да мотивират децата още от най-ранна възраст да се научат да полагат грижи за природата и да изпитват любов към книгите и четенето. За десетте години в кампанията са се включили общо 60 338 малки участници, които с помощта на своите родители са събрали 321,1 тона хартия за рециклиране. Така те са спасили от изсичане 4175 дървета. В замята децата се сдобиват с нови книги, като до момента са раздадени над 71 200 екземпляри от над 1000 заглавия. Тази забележителна бройка е събрана благодарение на активната подкрепата на редица български издателства.

Изданията за деца, които се осигуряват за инициативата, са особенно разнообразни и съобразени за различните възрастови групи – от 0 до 5 г.; от 6 до 10 г.; от 11 до 14 г. и от 15 до 18 г. Сред тях се срещат едни от най-обичаните заглавия като поредиците „Хари Потър“ от Дж. К. Роулинг и „Пърси Джаксън“ от Рик Риърдън, класическите истории като „Мечо Пух“ от А. А. Милн и приказките на Братя Грим, тийн романи, комикси, книжки за оцветяване и др.

Всяка година инициативата получава изключително широк обществен отзвук и се радва на огромен интерес. Тя се е превърнала в любимо есенно събитие за всички деца в градовете, в които се провежда. Реализира се в началото на учебната година със съдействието на общините, регионалните библиотеки и библиотекарите, които помагат на децата да си изберат най-подходящите книги.

Този материал е любезно предоставен от носителя на наградата.